Sayın Ziyaretçimiz hoş geldiniz. Sitemize üye olmayı unutmayınız.
0 beğenilme 0 beğenilmeme
46 kez görüntülendi
(10.3k puan) tarafından

İpek Yolu tarih boyunca kullanılan bir ticaret güzergâhı olmasının yanı sıra fikirlerin, dinlerin, orduların ya da farklı kültürlerin ve bu kültürel deneyimleri aktaran bilgelerin ve gezginlerin takip ettiği bir yol olmuştur. Dolayısıyla insanlık tarihinde çok önemli bir yeri vardır ve hakkındaki bilgileri vermek yerinde olacaktır.

Yollar, bir yer ile diğer bir yerin, bir bölge ile diğer bir bölge arasında iletişimi sağlayan önemli unsurlardır. Bazı yollar sıradan özelliklere sahipken bazıları da insanlık tarihinde mühim bir yere sahip olmuşlardır. Tıpkı İpek Yolu gibi. İpek yolu, Avrasya tarihi içerisinde ipek ve diğer ürünlerinin ticaretinin yapılmasının yanında Doğu ile Batı arasında, insanların kültür alışverişinde bulunmaları gibi göz ardı edilmeyecek bir görevi de üstlenmiştir.

İpek Yolu, hemen hemen yüzyıllık geçmişi olan bir kelimedir. İlk kez ünlü Alman coğrafyacı ve jeolog Baron Ferdinand von Richthofen, Çin'i anlatan ve Çin'in batısını araştıran ilk bilim adamı olarak yaptığı gezileri detaylı olarak aktardığı büyük eserindeimparatorluğu iler Avrupa arasında bin yıldır sürenafından kullanıla gelmiştir bu kelime kullanılmıştır. O günden sonra İp söz eden herkes Asya'nın büyük ek Yolu kavramı, ticaret ilişkilerinden

ÇİNDE ÜRETİLMİŞTİR:

İpek Yolu'na adını vermiş olan ipek, ipek böceği kozasından elde edilerek ilk defa Çin'de üretilmiştir. Bilim adamları arasında başlangıç tarihini M.Ö.III. bine kadar götürenler olduğu gibi bunun Shang hanedanı dönemine ( M.Ö 1450-1050) rastladığını söyleyenler de vardır. Bir Kelt hükümdarının mezarında M.Ö VI. yüzyılla tarihlenen Çin işi ipek kumaşı parçaları ele geçirilmiştir. Bunlar Ortadoğu ve Batı'nın milattan en az altı asır önce ipeği tanıdığını ortaya koymaktadır . İpek ipliğinin bulunması ve onun sanatsal bir biçimde işlenmesi elbette ki insan doğasının temel bir ihtiyacından kaynaklanmıştır: süslenmek ve diğer insanların beğenisi kazanarak dikkat çekmek. Çin'den daha sonra Doğu Asya ve Roma arasındaki tüm antik dünyada toplumsal konumun ve ait olunan sınıfın etiketini taşıyan en eski sembollerden birisi olmuştur ipek. Medeniyet ipekle başlar. Çünkü ipek sadece onu giyen için zenginliğin dışa vurulan ifadesi değildir, ipek aynı zamanda sermayedir, Doğu ve Batı arasındaki ilk döviz, ilk değiştirilebilir değerdir. Altının tek karşılığıdır ve altın, ipeğin yaygınlaşmasıyla sadece ölüler için süs eşyası olmaktan çıkmıştır. Artık altın ipekle birlikte soylu insanların imtiyazlı yaşamlarının da bir parçası olmuştur .

TARİHİ ESERLERDİR:

İlk ve Ortaçağ'ın en önemli ticaret yolu olan İpek Yolu'nun bir kısmı denizden olmak üzere birçok güzergahı vardı. Arkeolojik kazılarda bulunan tarihi eserler, Sibirya'nın güneyinden geçen ve "kürk yolu" adıyla anılan kuzeydeki güzergahın bunların en eskisi olduğunu ortaya koymaktadır. Bu yol Don nehrinin denize döküldüğü yerden başlıyor ve Perslerin oturduğu bölgeye varmadan kuzeye kıvrılıp Sibirya'nın güneyinden Tarım Havzasına ulaşıyordu. Güzergahın İpek yoluna dahil edilmesinin sebebi, Sibirya'nın güneyindeki Pazırık kurganlarında Çin'den gelen ipekli kumaşlara rastlanmasıdır.

Cevabınız

Görüntülenecek adınız (isteğe bağlı):
Gizlilik: E-posta adresiniz yalnızca bu bildirimlerin gönderilmesi için kullanılacak.
İstenmeyen Reklam Koruması:
Gelecekte bu doğrulamadan kurtulmak için, lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

448 soru

39 cevap

6 yorum

26.5k kullanıcı

448 soru

39 cevap

6 yorum

26.5k kullanıcı

...